• Sipariş Hattı: 0 553 862 96 95
  • organizasyonasir@gmail.com
İstanbul’da Lokma Hayrı
isa Lokma 3786 1 Yorum

Sipariş Hattı

İstanbul’da Lokma Hayrı Ücreti

Lokma tatlısı; şeker, un, tuz, maya ve su gibi malzemelerin karıştırılarak hamur elde edilmesi sonucunda, bu hamurların top ve küre şeklinde yoğrularak hazırlanan yağda kızartılması ile yapılır. Yağda kızartılan lokma hamurları daha sonrasında hazırlanmış olan özel bir şerbete batırılır. Bu işlemden sonra ise lokma servis edilmeye hazır hale gelir. Osmanlı’dan önce Arap ve Türk topluluklarında bulunan kültürü, Osmanlı ile beraber toplumumuzda daha yaygın hale gelmişti. Kültürel bir tatlı olan lokma, İzmirli ustalar tarafından enfes bir şekilde hazırlanırdı. İstanbul’daki ilk lokma ustalarının da İzmirli oldukları rivayet edilirdi. Günümüzde ise lokma kültürü, özünü kaybetmeden insanlar tarafından devam ettirilmektedir. İstanbul’da lokma hayrı adına lokmalar pişirilip halka dağıtılmaktadır.

Hayır Lokması Kiralama Fiyatları

Genellikle merhum olan şahsın ruhuna hayır olarak döktürülen lokmalar, ayrıca çeşitli organizasyonlarda da hayır amacıyla hazırlatılmaktadır. Açılan küçük işletmelerin işlerinin hayırlı gitmesi düşünülerek, işletme sahipleri tarafından lokmacılara lokma döktürülür. Sünnet merasimlerinde ve asker uğurlamalarında yine lokma döktürme kültürü devam etmektedir. Kına ve düğün gibi önemli organizasyonlar için hayır lokmaları davetlilere dağıtılır. Kültürün ve dinin bir sentez haline gelerek, dinsel kültür oluşturmaları ile bunun hayır lokmaları üzerindeki etkileri tartışılmazdır. İstanbul’da lokma hayrı bu tür organizasyonlar için yapılabilmektedir.

1.800 TL den Başlayan Fiyatlarla İstanbul Genelinde Hayır Lokması Dağıtımı Yapıyoruz.

Lokmalar dağıtılmadan önce özel kazanlarda hazırlanırlar. Pişirilme işlemleri halkın önünde ve halkın kontrolünde yapılır. Lokmalar şerbete batırıldıktan hemen sonra, tabaklara konularak halka dağıtımı gerçekleşir. Kalabalık meydanlarda ve caddelerde, okul ve cami avlularında, mahallelerde lokma dağıtmak hayırseverler için önemlidir. Çünkü bu insanlar dağıtılan lokmanın hayrını herkesin görmesini isterler. Hayırseverler bazen bir yer seçmezler ve lokma dağıtılacak yerin neresi olacağına lokmacıların karar vermesini isterler. İstanbul’da lokma hayrı, böylece kalabalık kitlelerin bulunduğu yerlerde yapılmış olur. 


Sipariş Hattı


Yorumlar (1)


  • avatar

    Yasemin Saygın 4 yıl önce

    Merhabalar 1200 kişilik lokma döktürecektim kaç TL’ye geliyo ortalama?

Copyright © 2021 Helal Lokmam

Yukarı Çık
Telefonla İletişim